Z okazji rozpoczynającego się w październiku Miesiąca Bibliotek Szkolnych, przy współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Komorniki zaprosiliśmy do naszej szkolnej biblioteki, pana Łukasza Wierzbickiego – pasjonata podróży a przede wszystkim autora książek dla dzieci, dorosłych i wspaniałego człowieka. Z autorem spotkały się dzieci klas drugich i trzecich oraz młodzież klas siódmych. Dla każdej z grup Łukasz Wierzbicki przedstawił i przybliżył różne książki. Należy tutaj dodać, że książki naszego poznańskiego gościa oparte są na prawdziwych przygodach i wydarzeniach.

Młodsi uczniowie mogli poznać osobę Kazimierza Nowaka, który przemierzył Afrykę na rowerze, usłyszeli też historię o niedźwiedziu Wojtku, który podczas II wojny światowej służył w Armii Andersa, a także opowieść o Aleksandrze Dobie, Polaku, który jako jedyny przepłynął kajakiem przez Atlantyk do Ameryki. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję zobaczyć wiele ciekawych zdjęć, atakowały ich wielkie ryby, ryczały słonie, huczał ocean, a na twarzach mieli nawet krople słonej wody (ze spryskiwacza).

Młodzież mogła natomiast posłuchać opowieści o książce „Drzewo” będącej zbiorem mitów słowiańskich. Prezentując treść tych najstarszych z naszych opowieści, inspirowanych przyrodą, magią i tajemnymi mocami nasz gość zwracał uwagę na ich związek ze współczesnymi bohaterami literatury czy filmu. Wskazywał, że każdy z nas ma swoje talenty i zdolności, musi tylko znaleźć inspirację, by je rozwinąć, aby stać się bohaterem własnego życia.

Dzięki aktorskim zdolnościom pana Łukasza Wierzbickiego oraz licznym rekwizytom dzieci i młodzież uczestniczyły w spotkaniu z dużym zainteresowaniem. Pod koniec mogły zadawać pytania oraz kupić książki z autografem pisarza.

Rafał Błaszczyk

Nauczyciel bibliotekarz